KATILIMCILAR

YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAYA KİMDİR?

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Kaya kimdir?08 Ekim 2015 Perşembe 17:20

Yrd. Doç. Dr. Süleyman KAYA

1974 Pendik doğumlu olup aslen Trabzonludur. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi (1993) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden (1998) mezun oldu.  M. Ü. İslam Hukuku Anabilim Dalında yüksek lisans (2000) ve doktora (2007), aynı üniversitenin İktisat Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans (2003) yaptı. Şubat 2005’ten itibaren İnegöl ve Erzurum İmam Hatip Liselerinde öğretmenlik yaptı. Mart 2009-Şubat 2012 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yaptı. Halen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Osmanlı Şeyhülislam’larına ait fetva mecmualarının neşredilmesine öncülük etti. Bu çerçevede Fetâvâ-yı Feyziye, Behcetü’l-Fetâvâ, Netîcetü’l-Fetâvâ Klasik Yayınları tarafından basıldı. Osmanlı Hukukunda İcâreteyn adlı eseri de Klasik tarafından yayınlandı.

Osmanlı Hukuku, Osmanlı İktisat Tarihi ve İslam İktisadı alanlarında çalışmalarını sürdüren Kaya, bu alanlarda muhtelif kongrelerde tebliğler sunmuş ve çeşitli dergilerde makaleler yayınlamıştır.