KATILIMCILAR

PROF. DR. RAHMİ YARAN KİMDİR?

Prof. Dr. Rahmi Yaran kimdir?08 Ekim 2015 Perşembe 11:00

Prof. Dr. Rahmi YARAN


2 Ağustos 1951’de Fatsa/Ordu’da doğdu. İlkokulu köyünde, İmam-Hatip Okulu’nu Tokat’ta (1969), Yüksek İslam Enstitüsü’nü Konya’da(1974) bitirdi ve aynı yıl Temmuz ayında Kastamonu İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni olarak göreve başladı.

Askerlik hizmeti için ara verdiği öğretim hayatına 1977 Mart’ından itibaren Ordu/Kumru İmam-Hatip Lisesi Müdürü olarak devam etti. 1980 Aralık ayında kurum değiştirerek Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul-Haseki Eğitim Merkezi’ndeki 3. Dönem İhtisas Kursu’na katıldı. Kursun bitimi ile aynı merkeze önce asistan, sonra öğretmen oldu.

1993 yılında öğretim görevlisi olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine naklen atandı. İslam Hukuku alanındaki doktorasını 1994 yılında bitirdi. 2003–2004 Öğretim Yılında Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslamî İlimler profesörü olarak görev yaptı. Bu esnada ayrıca Özel Azerbaycan Üniversitesi Hukuk ve Uluslar arası (Beynelhalk) Hukuk Fakültelerinde “Müselman Hukuku” dersleri okuttu. 2008 yılı Ocak ayında doçent, 2013 yılı Eylül ayında profesör oldu.

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’ne yazar, ilmî redaktör ve Bilim Heyeti üyesi olarak katkıda bulunmuştur. 27 Kasım 2011 tarih ve 28125 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kararname ile İstanbul Müftüsü olarak görevlendirilen Prof. Dr. Rahmi YARAN evli ve üç çocuk babasıdır.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN'ın Eserleri:
1- İslam Hukuku’nda Borcun Gecikmesi, Borçlunun Temerrüdü Alacaklının Temerrüdü
2- İslam Fıkhında İhtiyaç Kavramı ve Kurumsallaşması
3- Arapça’da İ‘râb
4- İslam İlmihali – (Bölüm), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları
5- İslam İbadet Esasları – (Bölüm), Anadolu Üniversitesi Yayınları
6- İslam Hukukuna Göre Hukuki İşlemler ve Hükümleri (Tercüme)