KATILIMCILAR

PROF. DR. YUSUF ZİYA KAVAKÇI KİMDİR?

Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı kimdir?09 Ekim 2015 Cuma 08:53

Prof. Dr. Yusuf ziya KAVAKÇI

Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, 1938 Sakarya, Hendek doğumlu. Küçük yaşta Kur’an-ı Kerim’i ezberleyip Hasırcılar Kur’an Kursu’nda Tecvid, Kıraat, Arapça, Tefsir, Hadis, Fıkıh ve diğer İslami ilimler alanında eğitim gördü ve buradan mezun oldu. Vaiz ve müftülük sınavlarını başarıyla geçerek İstanbul’un Fatih ve Beyoğlu bölgelerinde müezzin, imam ve vaiz olarak görev yaptı.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Yüksek İslam Enstitüsü’nde tamamladıktan sonra 1967 yılında doktorasını yine İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi bölüm başkanlıkları görevlerini başarıyla yürüttü. 1980 yılında profesör oldu.

Philadelphia ve Cambridge gibi üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1988 yılında gittiği Amerikanın Texas eyaletinde uzun yıllar din görevlisi ve islami ilimler hocası olarak görev yaptı.

Kavakçı, halen emekli öğretim üyesi olarak İstanbul ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültelerinin İngilizce İlahiyat bölümlerinde derslere girmektedir.

Çok sayıda Türkçe kitabının yanı sıra İslam hukukuna dair İngilizce eserleri de vardır.