KATILIMCILAR

DR. MUZAMMİL H. SİDDİQİ KİMDİR?

Dr. Muzammil H. Siddiqi kimdir?09 Ekim 2015 Cuma 07:09

 

- İmam ve İdareci, Orange County İslam Toplumu, Garden Grove, Kaliforniya, 1981- …

- Başkan, Güney Kaliforniya İslam Şura Meclisi, 2011- …

- Kuzey Amerika Fıkhı Konseyi (FCNA) 'nin Yönetim Kurulu Başkanı, 2004- …

- Başkan, Kuzey Amerika İslami Trust (NAIT), Mayıs 2015 - …

- İslami Araştırmalar alanında Misafir öğretim üyesi, Chapman University, Orange, California

Dr. Sıddıkî 1943 yılında Hindistan'da doğdu, Daru’l-ulum Nedvetü’l-ulema, Lüknev, Hindistan’da İslami eğitim aldı. Sıddıkî 1965 yılında Medine İslam Üniversitesi'nden Arap ve İslam Çalışmaları alanında yüksek derece ile mezun oldu. İngiltere Birmingham Üniversitesinde İlahiyat alanında yüksek lisansını (1969), ABD'de Harvard Üniversitesi Karşılaştırmalı Din alanında doktorasını tamamladı (1978).

Dr. Sıddıkî, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde pek çok İslami kuruluş ile çalıştı. ABD ve Kanada Müslüman Öğrenciler Birliği’nin Dini İşler Komitesi başkanlığında bulundu. Washington DC’de bulunan İslam Merkezi’nin direktörlüğünü yürüttü. Genel merkezi Indiana'da bulunan Kuzey Amerika İslam Toplumu Başkanı olarak iki dönem görev yaptı (1997-2001).

Birçok İslami ve akademik dergide, Ansiklopedilerde ve diğer yayınlarda çalışmaları yer almıştır. 1982’den 2004 yılına kadar Pasadena’da haftalık dini bir radyo programı yürüttü. Ayrıca İslam hukuku ve sosyal sorunlar hakkında Los Angeles Pakistan Link’te haftalık köşe yazıları yazmaktadır.