KATILIMCILAR

DOÇ. DR. ABDÜLAZİM EBU ZEYD KİMDİR?

Doç. Dr. Abdülazim Ebu Zeyd kimdir?11 Ekim 2015 Pazar 23:48

Doç. Dr. Abdülazim Ebu ZEYD

1972’de Halep/ Suriye’de doğdu. Hukuk, Batı Dilleri ve İngiliz Edebiyatında üç Lisans derecesine sahiptir. İslam Fıkhı ve Beşeri İlimlerde iki diploma, Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Finansal Fıkıh konusunda Master ve Doktora sahibidir.

2001 yılında sonra Şam Üniversitesi Şeriat fakültesinde Yardımcı Doçent olarak görev yapmıştır. 2005-2007 yılları arasında Malezya Uluslarası İslam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. İslami Bankalarda Şer’i uzman ve direktör olarak, bazı finans kurumlarında Şer’i danışman olarak, Amman İslam Bankasında ise hukuk departmanı müdürü olarak görev yaptı.

Halen Katar Hamed b. Halife Üniversitesi İslami Araştırmalar Fakültesinde 2013 senesinden bu yana Doçent olarak görev yapmaktadır.

Araştırmaları ve Yayınları:
İslami Finans ve bankacılık uygulamaları hakkında yayınlanmış 5 kitabı vardır.

Bunlardan en önemlisi Faizle ilgili kitabıdır. İslami finans ve çağdaş uygulamalarında önemli bir referans noktasıdır. İslami finans ve meşru ekonomik politika konusunda Arapça ve İngilizce iki dilde neşredilmiş olup 17 bölümdür, ayrıca yayın aşamasında başka bölümleri vardır. Finans ve İslami bankacılık hakkında gazete ve dergilerde Arapça ve İngilizce yayınlanmış birçok makalesi vardır. Ulusal ve uluslararası konferanslarda sunulmuş birçok tebliği vardır.