HABERLER

II. ULUSLARARASI İSLÂM TİCARET HUKUKU KONGRESİ, BASIN TOPLANTISI

II. Uluslararası İslâm Ticaret Hukuku Kongresi, BASIN TOPLANTISI13 Ekim 2015 Salı 11:21

Kongre boyunca islamticarethukuku.org internet sitesinden tüm oturumlar canlı olarak yüksek çözünürlükte yayınlanacak, internet sitemizden de her türlü merak edilen sorular ilgili muhatabına ulaştırılacaktır.

Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet BAYYİĞİT'in Konuşması;

I. Uluslararası İslâm Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi, 1996 yılında Konya’da düzenlenmiş, Türkiye’den ve yurtdışından çok sayıda ilim adamı, âlim ve konusunda uzman kişiler zamanın güncel soru ve sorunları ile alakalı olarak tebliğler sunmuş, müzakerelerde bulunmuş ve raporlar ortaya koymuşlardır. Uzun bir aradan sonra ikincisini yapmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü geçen zaman içinde kongremizin ne kadar büyük toplumsal karşılığı olduğunu müşahede ettik.

II. Uluslararası İslâm Ticaret Hukuku Kongremiz, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecektir. İş dünyasının her geçen gün daha da çeşitlenen ve karmaşıklaşan problemlerine, İslam hukukunun ilke, hüküm ve amaçları çerçevesinde çözümler üretmeyi, sanayi ve ticaret erbabı ile İslam âlimleri ve araştırmacılarının bir araya getirilmesini hedefleyen Kongremizi 15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenleyeceğiz.

19 yıl aradan sonra ikincisi gerçekleştirilecek kongremizin; üçüncüsü 2019, dördüncüsü 2023 yılında olmak üzere 4 yılda bir yapılarak geleneksel hale getirilmesi planlanmaktadır. Kongrenin, “Hoşgörünün Başkenti” Konyamızda yapılacak olması da ayrı bir önem arz etmektedir. Sonuçlarının ulaşacağı coğrafya, müzakere edileceği akademik camia ve en önemlisi ses getireceği İslâm dünyası göz önünde bulundurulduğu zaman, “çarpan etkisi” çok fazla bir Kongre olacağı aşikârdır.

15 Ekim Perşembe günü başlayacak olan kongremizde İslam dünyasının yetiştirdiği 15’i yurtdışından olmak üzere toplam 60 ilim adamı yer alacaktır. Prof. Dr. Hayreddin Karaman başta olmak üzere Ali Bardakoğlu, Salih Tuğ, Raşit Küçük, Yusuf Ziya Kavakçı, Sabri Orman, Rahmi Yaran, Hamdi Döndüren, Servet Bayındır, Orhan Çeker, Faruk Beşer, Saffet Köse gibi ülkemizden önemli fıkıhçıların yanı sıra Katar’dan ABD’ye, Ürdün’den Malezya’ya, pek çok İslam ülkesinden Abdussettar Ebu Ğudde, Ali Muhiddin Karadaği, Sultan Haşimi, Müzzemmil Sıddıki, Abdulbari Meş’al, Yahya Abdurrahman gibi görüşleri tüm Müslümanlarca kabul gören İslam âlimleri de katılacaktır.

Altı oturum şeklinde gerçekleştirilecek Kongremizde Yeni Ticari Uygulamalar oturumunda günümüzün en çok merak edilen konularından; Network Marketing, Yeni Kiralama Teknikleri, Haram Faaliyetlerde Bulunan İşyerlerine Dışarıdan Hizmet Ve Ürün Satımı gibi cevabı herkes tarafından merak edilen konular müzakere edilip cevap bulunmaya çalışılacaktır. Aynı şekilde Zekât oturumunda; Ticaret Mallarının Zekâtı, Zekât-Vergi İlişkisi, Faiz Oturumunda; Kredi Kartları İle İlgili Tartışmalı Konular, Altın Hesabı Ve Vadeli Altın İşlemleri, Borsa oturumunda; Hisse Senedi Alım Satımı İle İlgili Tartışmalı Konular, Döviz Vadeli Emtia ve Vadeli İşlemler, Sigorta oturumunda Bitkisel Ürün, Hayvan Hayat Sigortaları, Bireysel Emeklilik, Hayat, Kaza Ve Hasar Sigortaları gibi pek çok hayati mesele tartışılacak, tebliğci ve müzakereciler tarafından karara bağlanacaktır. Sonuç bildirilerinin sunulacağı son oturumla kongremiz sona erecektir.

Bu kongremizin en önemli yanı da işte budur. Müslümanların ekonomik hayatını ilgilendiren konularla ilgili verilecek hükümler ortak karara bağlanacak ve sonuç bildirgesi şeklinde açıklanacaktır. Ayrıca üç gün boyunca yapılan bütün konuşmalar, tebliğler, müzakereler, sorular ve cevapları, çok kısa bir sürede kitap haline getirilip tüm İslam dünyasının bilgisine sunulacaktır.

Kongre boyunca www.islamticarethukuku.org internet sitesinden tüm oturumlar canlı olarak yüksek çözünürlükte yayınlanacak, internet sitemizden de her türlü merak edilen sorular ilgili muhatabına ulaştırılacaktır.

Üç gün boyunca başta finans ve ilahiyat camiaları olmak üzere 100’ün üzerinde, katkı sağlayabilecek nitelikte iş ve bilim dünyasından isimler de Kongremizde yer alacaktır.

Bize çok sorulan bir hususa da burada açıklık getirelim. Bu tür yüksek kaliteli bilimsel toplantılar genellikle ücretli olur ancak Kongremiz ücretsiz olup ilgi duyan herkese açıktır.

 İSLÂM TİCARET HUKUKU KONGRESİ

islÂm-ticaret-hukuku-kongresi.JPG

islam-ticaret-hukuku-kongresi.JPG