HABERLER

II. ULUSLARARASI İSLAM TİCARET HUKUKU KONGRESİ

II. ULUSLARARASI İSLAM TİCARET HUKUKU KONGRESİ 02 Ekim 2015 Cuma 09:26

15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında Dedeman Konya Hotelde düzenlenecektir.

Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından 15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında “II. Uluslararası İslam Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri” konulu kongre düzenleniyor.  

1996 yılında Konya’da birincisi düzenlenen “Uluslararası İslâm Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi”ne Türkiye’den ve yurtdışından onlarca ilim adamı, âlim ve uzman kişiler katılmış, zamanın güncel soru ve sorunları ile alakalı tebliğler sunarak müzakerelerde bulunmuş ve sonuçlar rapor halinde yayınlanarak ilgililerin hizmetine sunulmuştur. Aradan geçen 20 yıla yakın sürede, günlük ticari hayat içerisinde karşılaşılan konular genişlemiş, başta finansal tabirler ve kullanımları olmak üzere dini noktada cevap bekleyen sorular çoğalmıştır. Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin özverili gayret ve çalışmaları ile ilgili kongrenin ikincisi yine Konya’da gerçekleştirilmektedir.

Kongreye yurt içi ve dışından 100’ün üzerinde âlim, bilim adamı, akademisyen ve konusunda uzman kişilerin katılacaktır. Kongre ile birlikte; ticaret ve finans alanındaki güncel İslami problemlerle ilgili somut çözüm önerilerinin ortaya konması, teorik bilgiler ile pratik uygulamalar arasında bağ kurulmasının hedeflenmektedir. 3 dilde (Türkçe, Arapça, İngilizce) sunumlar yapılacak ve sonuç bildirileri de yine 3 dilde yayınlanacaktır. 19 yıl aradan sonra ikincisi düzenlenecek kongremiz; üçüncüsü 2019, dördüncüsü 2023 yılında olmak üzere 4 yılda bir yapılarak geleneksel hale getirilecektir. Kongrenin, “Hoşgörünün Başkenti” olarak bilinen Konya’da yapılacak olması da ayrı bir önem arz etmektedir.

İş âleminin her geçen gün daha da çeşitlenen ve karmaşıklaşan problemlerine, İslam hukukunun ilke, hüküm ve amaçları çerçevesinde çözümler üretmeyi, sanayi ve ticaret erbabı ile İslam bilginlerinin, araştırmacılarının bir araya getirilmesini amaçlayan Kongremize katılımlarınızla onur duyacağımızı beyanla selam ve saygılarımızı sunuyoruz.