HABERLER

BAKAN ŞİMŞEK, İSLAM TİCARET HUKUKU KONGRESİ’NE KATILDI

Bakan Şimşek, İslam Ticaret Hukuku Kongresi’ne Katıldı15 Ekim 2015 Perşembe 16:50

Bakan Şimşek, Konya Ticaret Odası, Necmettin Erbakan Üniversitesi ile KTO Karatay Üniversitesi iş birliğince düzenlenen 2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi'nin açılışına katıldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ile Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ve Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliğinde düzenlenen "2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi" başladı. Dedeman Otel’inde düzenlenen kongreye, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Konya Valisi Muammer Erol, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, KTO Başkanı Selçuk Öztürk ve çok sayıda ilim adamı ile davetliler katıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde Almanya'da düzenlenen Dünya Ekonomi Sempozyumu'na katıldığını, sempozyumun ana konusun "değerler" olduğunu, artık küresel sorunların standart ekonomik modellerle çözülemediğini belirtti.

Göç, yoksulluk ve çeşitli küresel sorunların çözümünde değerleri ön plana çıkarmanın gerekliliğine dikkati çeken Bakan Şimşek, "Sempozyumun başkanı, 'dünyada insanların çoğuna okuma yazmayı öğrettik. Bir de şefkatli olmayı öğretebilirsek o zaman belki sorunların üstesinden gelebiliriz' dedi. O nedenle bu kongreyi anlamlı buluyorum" diye konuştu.

- İslami finans sektörünün ekonomideki payı artacak

İslami esaslara göre ticaret yapan müesseselerin küresel ekonomi içinde küçük bir paya sahip olduğunu, İslami bankaların önümüzdeki dönemde küresel ekonomi içindeki payının artacağını düşündüğünü aktaran Şimşek, şu bilgileri verdi:

"Bunlar, 2 trilyon dolarlık büyüklüğe sahipler. Geleneksel bankacılık sistemi ciddi sıkıntıyla karşı karşıya. Küresel finans krizinde bunu gördük. Türkiye'de, katılım bankalarının yani İslami finans kuruşlarının payı hala yüzde 5 civarında ama bundan on yıl önce 2.4 civarındaydı. Muhtemelen 2023 itibarıyla bu sektörün payı yüzde 20'leri bulur. Bu da bence önemli bir alternatif. Küresel ekonominin parçasıyız. Finans ve sermaye piyasalarımızı daha da derinleştireceğiz. İstanbul'u yakın dönemde finansal gelişmişlik açısından, hem bölgesel hem de küresel anlamda ilk 20-25'lerde konumlandırmak istiyoruz."

Konuşmaların ardından program açılış konferansıyla devam etti. Konferansta Prof. Dr. Hayreddin Karaman, "Ticaret ve Faiz" konulu bir sunum gerçekleştirdi.
15-18 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan sempozyumda toplamda 6 oturum gerçekleştirilecek.

islam-ticaret-hukuku-kongresinden-unutulmaz-bir-kare-.jpg